Spis treści

Zakładka Kontrola dostępu

Poniżej widok pierwszej zakładki konsoli: „Kontrola dostępu”.

Kontrola dostępu do Internetu

Na jednym komputerze, na wybranych komputerach lub na wszystkich komputerach uczniów konsola umożliwia ustawienie jednego z czterech trybów dostępu do Internetu.

Znaczenie ikon tarcz dostępu do Internetu:

Kontrola dostępu do aplikacji

Pulpit restrykcyjny umożliwia nauczycielowi zdefiniowanie które programy uczeń może uruchomić. Działa to na zasadzie specjalnego pulpitu Windows, na którym znajdują się tylko zdefiniowane przez administratora skróty do programów. Uczeń może więc uruchomić tylko te programy, które wcześniej zdefiniował administrator. Pulpitów takich możemy przygotować wiele - np. dla różnych klas, grup wiekowych czy nawet konkretnych scenariuszy lekcji. Zdefiniowany pulpit nie ma przycisku „Start”.

Kliknięcie przycisku „Pełen dostęp” spowoduje powrót z trybu restrykcyjnego pulpitu do zwykłego trybu pracy.


Definiowanie pulpitu restrykcyjnego

Początkowo przycisk „Restrykcyjny” nie jest powiązany z pulpitami gdyż, żaden nie jest zdefiniowany - dlatego kliknięcie na niego nie powoduje żadnej reakcji. Aby zdefiniować pulpit należy przejść do zakładki „Konfiguracja” i w sekcji „Ustawienia” kliknąć przycisk „Pulpity aplikacji”. Wyświetli nam się okienko wyglądające tak jak poniżej:

Jak zapewne wszyscy się domyślają pulpit definiuje się klikając na przycisk „Dodaj pulpit”. Gdy pulpit jest już utworzony możemy dodać do niego aplikacje. Aby to zrobić klikamy na przycisk „Dodaj aplikację”. Zobaczymy wtedy okienko takie jak poniżej:

Widzimy tutaj definicję programu Word. Mamy kilka możliwych opcji „Typu ścieżki” jednak kluczowe jest aby dana aplikacja miała taką samą ścieżkę dostępu na wszystkich komputerach uczniowskich. W przeciwnym wypadku dana aplikacja nie otworzy się użytkownikowi, który nie ma jej na podanej ścieżce.

Jak wygląda pulpit po włączeniu? No cóż - bardzo prosto - nie zawiera żadnych elementów oprócz zdefiniowanych skrótów. Na obrazku poniżej widzimy konsolowy podgląd ekranu ucznia, który ma zdefiniowane skróty do przeglądarek.

Blokowanie komputera ucznia

Kontrola dostępu do komputera może być przydatna na lekcji - gdy chcemy skupić uwagę uczniów na wykładzie a obawiamy się, że będą próbowały robić coś w tym czasie na komputerach. Dostęp do komputera ma trzy stany:

Widoki

Mamy do dyspozycji trzy widoki:

* Podlgąd ekranu - to domyślny widok, wyświetla ekrany komputerów uczniów.

* Historia Internetu - opisany niżej służy do wyświetlania raportu oglądanych przez uczniów stron WWW.

* Statystyka aplikacji - wyświetla informacje o otwieranych przez ucznia programach i czasie pracy




Podgląd ekranu

Podgląd ekranów to bardzo popularna funkcja - ułatwia kontrolę zachowania uczniów. Jednym spojrzeniem możemy ocenić czym zajmują się uczniowie.

W widoku tym możemy zmieniać następujące parametry:

Historia Internetu

Widok ten służy do kontroli otwartych w przeszłości stron internetowych.

Aby przeglądnąć odwiedzone przez uczniów strony WWW należy:

Znaczenie opcji „Pokaż”

Statystyki aplikacji