Opis systemu OpiekunWEB 5

OpiekunWEB to system oprogramowania monitorujący aktywność użytkowników w Internecie oraz wspomagający zarządzanie komputerami. Jest przeznaczony dla nauczycieli i administratorów pracowni komputerowych oraz wszędzie tam gdzie potrzeba sprawnie zarządzać wieloma komputerami np. w urzędach i przedsiębiorstwach.

Ta witryna zawiera dokumentację instalacji, konfiguracji i użytkowania systemu OpiekunWEB 5.

Najważniejsze funkcje systemu:

  • Podgląd ekranów komputerów - jednym rzutem oka możemy obejrzeć całą pracownię.
  • Zdalny pulpit - umożliwia wykonanie operacji na danym komputerze bez fizycznego przemieszczania się.
  • Zarządzanie komputerami - zdalne włączanie, wyłączanie, restartowanie komputera, logowanie, wylogowanie użytkownika, blokada klawiatury itp.
  • Kontrola dostępu do Internetu - filtrowanie, wyłączenie dostępu do Internetu.
  • Statystyki aktywności - historia odwiedzanych stron, statystyki czasu spędzanego na poszczególnych stronach oraz czasu pracy z poszczególnymi aplikacjami.
  • Zdalne uruchamianie aplikacji - umożliwia uruchomienie wybranych aplikacji na wielu komputerach.
  • Pulpit aplikacji - umożliwia administratorowi zdefiniowanie listy aplikacji, które użytkownik będzie mógł uruchamiać.
  • Pobieranie i przesyłanie plików - administrator może wysyłać (dystrybuować) lub pobierać pliki z komputerów uczniowskich - np. pliki z wykonanym zadaniem.

System OpiekunWEB 5 składa się z 4 elementów: oprogramowania działającego w chmurze, Konsoli instalowanej na komputerze administratora lub nauczyciela, Agenta instalowanego na komputerze zarządzanym (uczniowskim) oraz Aplikacji internetowej uruchamianej na przeglądarce.

Usługi działające na serwerach SoftStory są odpowiedzialne za przechowywanie danych oraz wszelkich ustawień. Dzięki temu konfigurację systemu (np. jakie kategorie stron mają być blokowane) można przeprowadzić z dowolnego miejsca. Również historia zablokowanych stron jest dostępna z dowolnego miejsca. Przydatne to jest szczególnie w sytuacji reinstalacji komputerów uczniowskich – żadne dane nie są tracone – po zainstalowaniu oprogramowania na komputerze ucznia ustawienia są pobierane z serwera i komputer jest gotowy do działania.

Agent to kluczowy program, odpowiedzialny za wszystkie funkcje, dla których używamy OpiekunaWEB: m.in. filtrowanie Internetu, zarządzanie komputerami, podgląd ekranów itd. Jego instalacja jest niezbędna dla działania systemu.

Więcej o Agencie znajdziesz w rozdziale Agent

Konsola to program przeznaczony dla administratorów pracowni lub nauczycieli. Służy do zarządzania komputerami uczniowskimi, na których zainstalowany jest program Agenta. Konsola łączy się komputerami uczniowskimi po sieci lokalnej jeśli to możliwe (strzałka niebieska na ilustracji poniżej) - czyli komputery są w tej samej sieci lokalnej. Jeśli Konsola uruchomiona jest spoza sieci lokalnej wykorzystuje serwer SoftStory jako proxy i komunikuje się z Agentami przez Internet (strzałka pomarańczowa na ilustracji poniżej).

Więcej informacji o Konsoli znajdziesz w rozdziale Konsola

Aplikacja Webowa jest programem uruchamianym w przeglądarce internetowej – nie wymaga zatem instalacji. Umożliwia wykonanie podstawowych konfiguracji – zwłaszcza tych związanych główną funkcją programu OpiekunWEB czyli filtrowaniem Internetu. Aplikacja umożliwia również przeglądanie historii blokowanych stron.

Aplikacja internetowa jest dostępna pod adresem app.opiekunweb.pl

Więcej o Aplikacji Webowej znajdziesz w rozdziale Aplikacja internetowa